"Wsikoz prawdopodobnie najlepszy blog o kosmetykach i kosmetologii"

Witaj na naszym blogu gdzie nauczysz się o kosmetykach, cerze i podstawach kosmetologii

Temperatura lutowania elementów elektronicznych

Aby urządzenie elektroniczne działało poprawnie i niezawodnie spełniało swoje funkcje przez długie lata, należy zadbać o właściwy montaż elektroniki.

Newralgicznym etapem w procesie produkcji elektroniki większości urządzeń jest właściwe jej zaprojektowanie i montaż. Lutowanie elementów dostępne tu: http://www.eprom-lublin.pl rozpoczyna się od przygotowania obwodów drukowanych (PCB - printed circuit board). Jest to rodzaj kompozytowej płytki, wytwarzanej zazwyczaj z włókna szklanego i odpowiedniej żywicy. Płytka jest jedno- lub dwustronnie pokrywana warstwą miedzi, w której metodą trawienia lub frezowania uzyskuje się wzór metalicznych ścieżek, łączących końcówki elementów. W bardziej złożonych urządzeniach stosuje się płytki drukowane wielowarstwowe, co eliminuje konieczność stosowania mostków i skraca połączenia pomiędzy elementami elektronicznymi.

Produkcja elektroniki elektronicznych jest bardzo newralgicznym etapem montażu urządzenia elektronicznego. Jeśli temperatura lutowia będzie zbyt wysoka i/lub lutowanie będzie trwało zbyt długo, ciepło może doprowadzić do odwarstwienia się ścieżek od PCB. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza podczas nieumiejętnego, ręcznego rozlutowywania połączeń, w trakcie naprawy urządzenia. Występują wtedy dodatkowe siły oddzierające ścieżkę od płytki. Odwarstwiające się ścieżki są prawdziwą zmorą w urządzeniach produkowanych kilkadziesiąt lat temu.

O wiele za wysoka temperatura lutowania niekorzystnie wpływa na elementy elektroniczne, powodując ich nieodwracalną degradację. Dotyczy to głownie elementów lutowanych powierzchniowo (SMD). W komponentach do montażu przewlekanego, długie końcówki dość dobrze odprowadzają i rozpraszają ciepło, niwelując problem przegrzania elementu w znacznym stopniu.

Zbyt niska temperatura lutowania prowadzi do powstawania tzw. zimnych lutów, które uniemożliwiają lub w znacznym stopniu utrudniają przepływ prądu, co skutkuje niestabilną pracą urządzenia elektronicznego.
Więcej na http://www.eprom-lublin.pl/lutowanie-na-fali

Fotografie:

szkolenia

kształcenie

wykształcenie